Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Co ile lat należy wymieniać opony?

25 maja 2023 opony


Właściwie dopasowane opony o dobrych parametrach technicznych, mogą znacząco wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Jednak jest to element eksploatacyjny, dlatego w miarę upływu czasu i przejechanych kilometrów zużywa się, tracąc swoje właściwości. Dlatego, mimo że każdy kierowca chciałby, by raz kupione ogumienie mogło być wykorzystywane przez długi czas, to jednak na jednym komplecie nie da się jeździć przez całe życie. Co ile lat więc należy wymieniać opony? Podpowiadamy.

Jak długo można jeździć na jednym komplecie opon?

Właściciele, którzy zastanawiają się nad tym, czy już czas wymienić opony, powinni sprawdzić przede wszystkim, ile mają one lat. Obecnie przyjmuje się, że czas eksploatacji ogumienia nie powinien przekraczać 10 lat. Natomiast mowa tutaj o latach liczonych od daty produkcji opony, a nie od momentu, kiedy realnie zaczęła być ona użytkowana. 

Dlatego nawet w sytuacji, kiedy ogumienie to zaczęliśmy wykorzystywać później i grubość bieżnika jest jeszcze całkiem przyzwoita, powinniśmy kupić nowy komplet. Pamiętajmy, że granica 10 lat to wartość maksymalna. Niektórzy wulkanizatorzy zalecają, by kupować na przykład nowe opony letnie 205/55r16 co 5 lat. Co więcej, jeżeli nasze ogumienie jest mocno eksploatowane, wówczas ten czas może się jeszcze bardziej skrócić.

Przy jakiej wysokości bieżnika należy wymienić opony na nowe?

Kierowcy, którzy intensywnie eksploatują swoje samochody, zazwyczaj podejmując decyzję o wymianie opon, kierują się wysokością bieżnika, ponieważ może ona już po 2-3 sezonach być za mała. Obecnie zgodnie z prawem, dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, podczas gdy nowa opona ma go około 8-9 mm. Z tego powodu wyznaczana przez przepisy granica bezpieczeństwa eksploatacji uznawana jest przez wielu specjalistów za zbyt niską. Dlatego standardowo wulkanizatorzy przyjmują, że minimalna wysokość bieżnika w przypadku ogumienia letniego powinna wynosić 3 mm, a zimowego 4 mm.

Jak zatem sprawdzić wysokość bieżnika? Istnieje kilka możliwości wyznaczenia tego parametru. Niektórzy producenci opon umieszczają na bieżniku tzw. indeks zużycia. Możemy w tym celu wykorzystać również specjalny miernik dostępny w sklepach samochodowych, a nawet monetę dwuzłotową.

Wysokość bieżnika czy wiek to nie wszystkie parametry, które wskazują na konieczność wymiany ogumienia. Jeżeli opona jest popękana, znajdują się na niej rowki lub wybrzuszenia, jest sparciała lub doszło do jej uszkodzenia wskutek kolizji czy wypadku, również powinna być wymieniona.

 

Jak Zabezpieczyć Pojazd

Redakcja autocosmetics.pl

Auto Cosmetics to blog motoryzacyjny poruszający kwestie związane z tuningiem, car-detailingiem oraz bieżącymi naprawami i eksploatacją auta.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

uszczelki do szyb
Jak Zabezpieczyć Pojazd
Salon z pewnymi używanymi Volkswagenami

Jesteś zainteresowany reklamą?