autocosmetics.pl

Portal Motoryzacyjny

chip tuning
Motoryzacja

Co warto wiedzieć o chip tuningu?

Chip tuning to zwiększenie mocy silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zużywanego paliwa. Polega to na modyfikacji fabrycznego oprogramowania w samochodzie, której dokonuje specjalista, wprowadzając odpowiednie zmiany.  

Czym jest chip tuning?

Chip tuning polega na wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu komputera silnika (ECU), którego zadaniem jest kontrola nad jego pracą. Dokonuje się to poprzez wgranie programu bezpośrednio do sterownika przez gniazdo diagnostyczne albo wylutowanie i przeprogramowanie pamięci eprom. 

Zwiększenie wydajności silnika

Zmiana mocy silnika zależy od jego rodzaju. W przypadku wolnossących może to być zwiększenie o 10%, a dla silników turbinowych nawet 25%. To, o ile będziemy mogli poprawić parametry naszego auta zależy też od wielu innych czynników. Diagnozę postawi specjalista zajmujący się chip tuningiem. 

Należy też pamiętać, że zwiększenie mocy silnika o więcej niż 5% oznacza konieczność ponownej rejestracji samochodu.

Sprawdź też: https://fixly.pl/kategoria/chip-tuning

Zalety chip tuningu

Zmiany wprowadzone przy pomocy chip tuningu to zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, co wynika z łatwiejszego wykonywania manewrów na drodze.  Auto wygodniej się prowadzi, a dodatkowa moc pozwala na sprawniejsze wyprzedzanie czy pokonywanie wzniesień. Samochód będzie również mniej zużywał paliwa, co przełoży się na bardziej oszczędną jazdę. 

Poprawioną jednostkę napędową można również montować w wielu pojazdach. Dlatego też chip tuning często wykorzystują osoby, które odrestaurowują stare samochody. 

Decydując się na chip tuning, warto mieć na uwadze fakt, że można stracić gwarancję producenta. Należy również zadbać o odpowiednią eksploatację silnika – łącznie z zakupem wyłącznie wysokiej jakości paliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.