Strona główna
Samochody
Tutaj jesteś

Co zweryfikować podczas kupowania samochodu używanego?

2 stycznia 2023


Zakup używanego samochodu to zawsze ryzyko, w końcu istnieje szansa, że możesz natrafić na nieuczciwego sprzedawcę, jeśli nie korzystasz z usług auto komisu z Tomaszowa Mazowieckiego. Są jednak sposoby, aby zminimalizować to ryzyko. Co sprawdzić, zanim zdecydujesz się na kupno auta z drugiej ręki? Podpowiadamy w naszym najnowszym artykule!

Elementy zewnętrzne, które można sprawdzić samemu

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem motoryzacji i nie posiadasz sporej wiedzy w tym zakresie, to możesz wstępnie ocenić stan pojazdu. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się zewnętrznym elementom albo poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie historii pojazdu. To drugie zagadnienie na razie ominiemy, nie martw się, dokładne wyjaśnienie znajdziesz w następnych akapitach.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, oglądając samochód na własną rękę? Przede wszystkim sprawdź lakier i stan nadwozia. Szukaj odprysków, zarysowań, wgnieceń, ognisk korozji lub widocznych poprawek lakierniczych, w których nie ma nic złego, ale warto wiedzieć, skąd wzięły się takie zmiany.

Dobrze jest też zajrzeć pod maskę, aby sprawdzić silnik. Jeśli jest on podejrzanie czysty, to może być znak, że sprzedawca próbuje zatuszować ślady wycieków. W takiej sytuacji poproś o odpalenie auta, by zobaczyć kolor spalin. Białe i gęste spaliny sygnalizują, że uszczelka pod głowicą może być uszkodzona. Z kolei na spalenie oleju silnikowego wskazuje niebieskie zabarwienie spalin.

Zdarza się, że niektóre usterki można zauważyć dopiero podczas jazdy. Z tego powodu warto skorzystać z jazdy próbnej. Zwróć uwagę, czy nie słychać żadnych stuków lub dźwięków, które mogłyby świadczyć o usterkach.

Wady ukryte wymagające wsparcia profesjonalisty

W warsztacie samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim możesz od ręki sprawdzić takie kwestie jak poziom oleju w silniku, płynu hamulcowego czy chłodniczego. Na twoją prośbę mechanik może też zweryfikować stan elektroniki oraz wykonać diagnostykę komputerową. To bardzo ważna wizyta, w jej trakcie dowiesz się, co trzeba wymienić, by auto sprawnie działało.

Wszystkie te czynności wykonasz w PHU ASPOL. Oferujemy pełną mechanikę pojazdową w Tomaszowie Mazowieckim.

Historia pojazdu

Zanim odwiedzisz mechanika samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim, możesz zrobić wstępną selekcję, sprawdzając m.in. czy pojazd nie jest kradziony, czy stan licznika się zgadza oraz to, czy samochód przeszedł okresowe badanie techniczne. Jest to możliwe dzięki usłudze Historia Pojazdu, którą udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji. Warto zajrzeć na stronę historiapojazdu.gov.pl podczas przeglądania ofert używanego pojazdu, niezależnie od tego, czy jest to samochód, czy motocykl.

Co jest potrzebne do sprawdzenia interesującego cię pojazdu? Przyda ci się:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji.

Niestety nie wszyscy ogłoszeniodawcy umieszczają te informacje na portalach. Jeśli w ogłoszeniu brakuje tych danych, skontaktuj się ze sprzedawcą, aby je uzyskać. Warto się o to postarać, ponieważ sprawdzenie historii pojazdu może ci zaoszczędzić masę czasu (chociażby wizytę u mechanika w Tomaszowie Mazowieckim) i nerwów.

 

gdzie kupować winiety

Redakcja autocosmetics.pl

Auto Cosmetics to blog motoryzacyjny poruszający kwestie związane z tuningiem, car-detailingiem oraz bieżącymi naprawami i eksploatacją auta.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

suzuki
Sprzedaż pojazdu

Jesteś zainteresowany reklamą?