Strona główna
Mechanika
Tutaj jesteś

Dzień z elektrykiem. Jak skuter elektryczny Super Soco sprawdził się w mieście?

22 lipca 2021

Do tego testu pochodziliśmy ze sporą rezerwą. Naczytaliśmy się, że skutery elektryczne są całkiem fajne, ale kompletnie nie radzą sobie w normalnych warunkach użytkowych. Podobno deklarowany przez producenta zasięg jest fikcją, czas ładowania jest niemiłosiernie długi, a komfort jazdy mocno dyskusyjny. Mimo to skorzystaliśmy z okazji i wzięliśmy na cały dzień skuter elektryczny firmy Super Soco, aby przekonać się, ile jest prawdy w tych narzekaniach. Już teraz zdradzimy, że… niewiele, a przynajmniej w przypadku naszego egzemplarza. Zapraszamy Cię na całodzienną przejażdżkę skuterem elektrycznym.

Jaki skuter elektryczny dostaliśmy do testów?

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli na polskim rynku, czyli Super Soco CUX. Skuter robi bardzo sympatyczne wrażenie swoją retro stylistyką, ale nie to jest przecież najważniejsze. Liczą się wyłącznie odczucia z jazdy i to, czy takim skuterem rzeczywiście można się swobodnie przemieszczać po zatłoczonym mieście, nie zerkając ciągle nerwowo na wskaźnik poziomu energii.

Zanim przejdziemy do właściwej części testu, to opiszemy krótko udostępniony nam model. CUX jest skuterem elektrycznym, który odpowiada pojazdowi z silnikiem spalinowym o pojemności 50cc. Nie ma więc co oczekiwać szaleńczej dynamiki, choć – o czym więcej za chwilę – i tak było pod tym względem naprawdę nieźle.

Na wyposażeniu skutera znajduje się kilka smaczków. Przede wszystkim uwagę przykuwa reflektor przedni w technologii LED z matrycami Matrix LED, który został zintegrowany z kierunkowskazami. Energia potrzebna do napędzania silnika marki Bosch jest gromadzona w baterii litowej. Rama została wykonana ze stali węglowej – nie wiemy, jak bardzo wpływa to na bezpieczeństwo, natomiast bez wątpienia pozwoliło odciążyć skuter, który jest bardzo lekki.

Tyle teorii, pora na praktykę. Nasz test zaczęliśmy rano, w godzinach szczytu i kontynuowaliśmy do późnego popołudnia. Chodziło o sprawdzenie, czy skuter faktycznie może pełnić funkcję podstawowego środka transportu dla osób dojeżdżających do pracy i robiących drobne zakupy w drodze powrotnej do domu.

Czy taki skuter naprawdę może zastąpić samochód?

Z tym stwierdzeniem byśmy się aż tak nie rozpędzali, ponieważ w praktyce nie można porównywać skutera elektrycznego do samochodu. Ten drugi wciąż jest bezkonkurencyjny, gdy trzeba pojechać gdzieś z całą rodziną, rozwieźć dzieci do szkół i przedszkoli czy zapakować do bagażnika duże zakupy. Jednak jeśli nie robisz tego wszystkiego, ale za to codziennie dojeżdżasz do biura po kilkanaście kilometrów w jedną stronę, to skuter elektryczny zaczyna być bardzo atrakcyjną opcją.

Przede wszystkim nie potwierdziły się opinie o marnym zasięgu. Model CUX, według producenta, może przejechać na jednym ładowaniu do 80 kilometrów. My przez cały dzień testów pokonaliśmy nieco ponad 60 kilometrów i nadal mieliśmy do dyspozycji kilkanaście kilometrów zasięgu. Czyli da się.

Super Soco obiecuje, że w opcji szybkiego ładowania można uzupełnić energię w rozładowanej baterii w ciągu 3,5-4,5 godziny. Podczas naszego testu akumulator nie był wyczerpany do cna, dlatego przywrócenie mu pełnej pojemności zajęło niecałe 3 godziny. Bardzo dobry wynik, ponieważ pozwala np. doładować baterię w tańszej taryfie między 13 a 15 i mieć skuter do dyspozycji na następny dzień.

Jazda CUX była bardzo przyjemna. Dużą zaletą napędu elektrycznego jest bezgłośność oraz świetna dynamika. Jasne, że przy wyższych prędkościach skuterowi brakowało już „pary”, ale ruszanie spod świateł to prawie zawsze gwarancja, że będziesz pierwszy i wyminiesz korek.

Podsumowanie

Nie będziemy ukrywać, że jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym testem. Super Soco CUX to rewelacyjny, wręcz najlepszy środek transportu do miasta dla jednej osoby. Oczywiście nie mieliśmy możliwości sprawdzić, jak jeździ się nim w czasie deszczu czy śnieżycy, ale przecież na takie dni można zostawić komunikację publiczną, ewentualnie samochód. Spokojnie natomiast potrafimy sobie wyobrazić codzienne dojazdy do pracy skuterem elektrycznym przez większą część roku.

Pozostała jeszcze jedna, dość istotna kwestia: cena. Jeśli po przeczytaniu tej krótkiej recenzji doszedłeś do wniosku, że skuter elektryczny będzie dobrym wyborem dla Ciebie, to w Super Soco trwa właśnie fajna promocja na testowany model. CUX kupisz bezpośrednio od producenta za 9999 złotych.

gdzie kupować winiety

Redakcja autocosmetics.pl

Auto Cosmetics to blog motoryzacyjny poruszający kwestie związane z tuningiem, car-detailingiem oraz bieżącymi naprawami i eksploatacją auta.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dlaczego klocki hamulcowe
Uszlachetnianie towaru

Jesteś zainteresowany reklamą?