Zima jest ciężkim czasem dla kierowców, ponieważ niska temperatura negatywnie wpływa na stan karoserii. Wiele osób uważa, że mycie auta zima jest niebezpieczne dla lakieru i dlatego wolą przeprowadzić ten proces o innej porze roku. Jednak wystarczy użyć odpowiednich produktów oraz odpowiednio przygotować powierzchnię samochodu, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Zimą drogi posypywane są solą oraz środkami chemicznymi, które negatywnie wpływają na stan lakieru. Żeby utrzymać samochód w dobrym stanie niezbędne jest jego regularne czyszczenie.
Długo utrzymujący się brud na karoserii może nawet doprowadzić do korozji, która niestety jest często nieodwracalnym procesem. Mycie auta najlepiej przeprowadzić przy dodatniej temperaturze powietrza. Po czyszczeniu należy samochód dokładnie osuszyć, żeby w żadnych zakamarkach nie pozostawała wilgoć. Jeżeli nie wykonamy tego procesu dokładnie to resztki wody mogą zamarznąć i spowodować uszkodzenie niektórych układów. Najprostszym oraz najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z myjni automatycznej. Może ona działać nawet przy ujemnej temperaturze. Warto zauważyć, że po umyciu przeprowadzane jest suszenie.
Zadbaj o dokładne wyczyszczenie każdego elementu!
Niestety nie zawsze jest ono dokładne i dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie powtórnego suszenia, żeby mieć pewność, że wszystkie podzespoły są całkowicie suche. Niestety szczotki oraz gąbki mogą uszkodzić lakier podczas kontaktu z karoserią, dlatego warto najpierw użyć samej wody, żeby usunąć pozostające na powierzchni samochodu drobinki piasku oraz błota. Oczywiście szczotki są wcześniej moczone, jednak nie zawsze jest to skuteczne rozwiązanie. Przy niektórych nowszych modelach samochodów producenci wyraźnie zakazują korzystania z myjni automatycznych, ponieważ lakier jest w tych pojazdach bardzo delikatny.
Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z myjni bezdotykowej, która niestety nie działa w przypadku dużych mrozów. Jej minusem jest niestety brak opcji suszenia nadwozia i dlatego trzeba tę czynność przeprowadzić na własną rękę. Myjnia bezdotykowa umożliwia dokładne oczyszczenie nadwozia oraz progów i krawędzi podłogi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wody pod ciśnieniem, która bez problemu poradzi sobie z zabrudzeniami tego typu. Najlepszym rozwiązaniem jest myjnia ręczna, która jest niestety najdroższa. Zapewnia ona dokładne czyszczenie auta w pomieszczeniu z ogrzewaniem. Takie warunki są idealne do mycia auta zimą i dlatego większość kierowców korzysta z tej możliwości. Podstawą jest ciepła woda oraz dokładne suszenie.