Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Czym powinny charakteryzować się opony do maszyn przemysłowych?

23 lutego 2022 opony do maszyn przemysłowych

Maszyny przemysłowe używane są na szeroką skalę w najróżniejszych branżach. Jedną z nich jest choćby wózek widłowy, który wykorzystywany jest w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Jednym z istotniejszych elementów takiej maszyny są opony. Czym powinny charakteryzować się opony do wózka widłowego, w zależności od rodzaju wózka? Na to pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Rodzaje wózków widłowych

Wózek widłowy to bardzo uniwersalna maszyna pracująca w bardzo różnych warunkach. Ze względu na rodzaj napędu wyróżnia się wózki widłowe spalinowe, gazowe oraz akumulatorowe. Wózki widłowe spalinowe to typ wózków, które generują najwyższy poziom zanieczyszczeń. Z tej przyczyny używa się ich właściwie jedynie na zewnątrz. Sprawdzają się one na przykład na różnego rodzaju placach budowy czy też w miejscach przeładunkowych oraz wszystkich innych otwartych przestrzeniach, gdzie ich zastosowanie jest wymagane. W przypadku wózków widłowych gazowych, które również zaliczane są do wózków spalinowych,  poziom szkodliwości spalin przez nie generowanych jest znacznie mniejszy, dlatego zdarza się, że w niektórych sytuacjach używa się ich także we wnętrzach. W takim przypadku należy zadbać oczywiście o doskonałą wentylację pomieszczenia. Kolejną grupę stanowią wózki widłowe akumulatorowe, które – jak sama nazwa wskazuje – napędzane są energią elektryczną i wykorzystywane są przede wszystkim w różnego rodzaju halach czy magazynach. Bez względu na to, który wózek widłowy wybierzemy, opony to jeden z najważniejszych elementów gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania tego typu sprzętu.

Opony do wózka widłowego

Opony do wózka widłowego decydują m.in. o jego zwrotności czy też o przyczepności do podłoża co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania takiego sprzętu, który wykorzystywany jest do prac o dużym stopniu obciążenia wózka. Rodzaj opony musi być dostosowany do rodzaju wózka oraz powierzchni po której ma się on poruszań. Innych opon będzie wymagał sprzęt przeznaczony do wnętrz, innych zaś ten użytkowany na wymagającym podłożu na zewnątrz. Wybierając opony do wózków elektrycznych, czyli tych, które są najczęściej użytkowane we wnętrzach, warto zwrócić uwagę, aby były wykonane z surowców, które nie brudzą posadzek magazynowych (tzw. opony niebrudzące). Z kolei opony do wózków przeznaczonych do pracy poza halą czy magazynem powinny posiadać specjalnie zaprojektowany bieżnik, który zapewni dobrą przyczepność oraz stabilizację pojazdu Odpowiednio dobrane opony wysokiej jakości to poza bezpieczeństwem oraz wysokim komfortem użytkowania maszyny także oszczędność czasu oraz kosztów. Dobrej jakości opony pozwolą zredukować czas postojów potrzebnych do ewentualnej wymiany opon oraz konserwacji. Wysokiej jakości opony do wózków widłowych (np. marki Trelleborg) można kupić w dobrze wyposażonych sklepach internetowych – np. w sklepie Pesta (https://esklep.pesta.com.pl.).

Jak Zabezpieczyć Pojazd

Redakcja autocosmetics.pl

Auto Cosmetics to blog motoryzacyjny poruszający kwestie związane z tuningiem, car-detailingiem oraz bieżącymi naprawami i eksploatacją auta.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

uszczelki do szyb
Jak Zabezpieczyć Pojazd
Salon z pewnymi używanymi Volkswagenami

Jesteś zainteresowany reklamą?