autocosmetics.pl

Portal Motoryzacyjny

Lifestyle

Kupno nowego samochodu

Znudził Ci się obecny samochód, potrzebujesz nowego, ponieważ powiększyła Ci się rodzina, lub zdałeś dopiero prawo jazdy i pierwszy raz stajesz przed kupnem auta? Dobrze trafiłeś!
W artykule postaramy się opisać jak wygląda kupno samochodu na co zwrócić uwagę oraz zdradzimy kilka ważnych szczegółów, o których dużo osób zapomina.
Przede wszystkim trzeba ustalić sobie budżet, jakim dysponujemy. Oczywiste jest to, że im jest on większy, tym mamy większe możliwości i wybór. Warto jednak mieć na uwadze ewentualne dodatkowe koszty, które nie są wliczone w koszt samego zakupu samochodu. Po transakcji trzeba wnieść opłatę skarbową, zapłacić za przerejestrowanie oraz często wymienić wadliwe lub zużyte elementy takie jak: opony, oleje czy płyny. Następnie należy określić jakiego auta potrzebujemy. Czy wystarczy nam mały samochód do jazdy po mieście, czy może warto zainteresować się pojemnymi, pięciodrzwiowymi typu combi. Parametry silnika, ilość koni mechanicznych także mają duże znaczenie.

Istotna kwestia to oczywiście również rok produkcji (dzięki niemu jesteśmy w stanie oszacować, przez jaki czas takie auto może nam jeszcze posłużyć) oraz stan, w jakim chcemy je nabyć. Samochody powypadkowe bądź uszkodzone sprzedawane są wiele poniżej ceny rynkowej, przy czym, aby były sprawne należy dołożyć dodatkowe koszty, związane z naprawą. Często kupno takiego sprzętu jest nieopłacalne, ponieważ koszt naprawy przewyższa, koszt nowego. W kwestii estetyki możemy wybrać sobie kolor samochodu, metodę wykończenia lakieru (czy ma być to perłowy połysk, czy może mat) oraz model, który najbardziej nam się podoba. Warto zrobić rozeznanie, które marki i modele są polecane przez innych użytkowników.

Każdorazowo przed podjęciem ostatecznej decyzji należy udać się na stację diagnostyczną, która jest neutralna dla stron (kupującej, jak i sprzedającej), aby otrzymać opinię stanu samochodu adekwatną do rzeczywistości. Przy kupnie sprowadzonego samochodu jest to warunek wręcz konieczny, ponieważ w obecnych czasach istnieje bardzo wiele oszustów, którzy sprzedają powypadkowe samochody, nienadające się do użytku.

Kupić samochód możemy w różnoraki sposób, najbardziej popularne jest pośrednictwo internetu. Istnieje wiele stron, na których widocznych jest nawet dziesiątki tysięcy ogłoszeń. Prężnie działają także giełdy samochodowe, które oferują bardzo często również gwarancję, co jest dodatkowym atutem. Warto skorzystać z kilku opcji, zrobić rozeznanie w różnych źródłach i świadomie podjąć ostateczną decyzję.