autocosmetics.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Pierwszy samochód – jak dokonać wyboru?

Prawo jazdy jest obecnie dokumentem, którego nie może się doczekać większość świeżo upieczonych osiemnastolatków, ale nie tylko. Umiejętność bezpiecznego prowadzenia samochodu jest bardzo przydatna, a w wielu zakładach pracy jest mile widziana lub nawet wymagana.
Sam kurs prawa jazdy rozpoczynają zajęcia obejmujące wiedzę teoretyczną z zasad ruchu drogowego i przepisów prawnych z tego działu obowiązujących w Polsce. Kolejnym krokiem jest praktyka, nazywana jako „jazdy”. Kursant musi opanować umiejętności takie jak ruszanie z miejsca, ruszanie pod górkę, płynna jazda po łuku, parkowanie na kilka różnych sposobów, zawracanie i uczestnictwo w ruchu drogowym zgodne z przepisami. Przede wszystkim należy nauczyć się kierowania w sposób bezpieczny tak, aby nie zagrażać pozostałym uczestnikom ruchu drogowego i sobie oraz naszym pasażerom.

Pierwszy samochód


Kiedy już sam kurs dobiegnie końca, przychodzi pora na podejście do egzaminu państwowego, który zweryfikuje zdobytą wiedzę i umiejętności, a w przypadku pomyślnego zaliczenia wszystkich wymaganych elementów – wyda dokument upoważniający do prowadzenia pojazdu.
I już! Gratulacje, można być traktowanym jako pełnoprawny kierowca. W tym momencie jednak przychodzi pewna wątpliwość. Prawo jazdy zdane, ale czym teraz jeździć? Czy są dostępne jakieś auta dla początkujących kierowców? Jaki samochód wybrać?

Wybierz rozsądnie – nie działaj pochopnie


Odpowiedź okazuje się być niejednoznaczna. To głównie zależy od samego kierowcy. Niektórzy mają taki talent, że mogą bez problemu po zdaniu egzaminu wsiąść do samochodu terenowego i nim jeździć. Inni potrzebują tego dokumentu głównie po to, aby przemieszczać się po mieście i najbliższej okolicy – wtedy nie ma sensu stawiać na duże samochody.
Liczy się głównie wygoda kierowania, własne poczucie estetyki i komfortu oraz nasze potrzeby – zadajmy sobie pytanie do czego w ogóle będziemy wykorzystywać samochód. Inaczej rozważymy zakup jeżeli dużo podróżujemy, a inaczej, jeżeli chcemy dojeżdżać do pracy i z powrotem. Inni z kolei już w trakcie wyrabiania prawa jazdy lub nawet wcześniej mają upatrzony wymarzony model samochodu, którym chcieliby jeździć – czemu by tego też nie wziąć pod uwagę?
Jednym z lepszych sposobów, który da nam większą pewność jest początkowa jazda samochodem takim, na którym uczyliśmy się jeździć lub o zbliżonych parametrach, a następnie stopniowe „przesiadanie się” do innych modeli – może ktoś z naszych znajomych pozwoli nam na jazdę próbną swoim innym samochodem, a w razie czego takie oferty spotkamy też w salonach samochodowych – bez konieczności zakupu.