autocosmetics.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Jak wybrać radio samochodowe?

Nie ma nic przyjemniejszego od długiej podróży własnym autem odbywającej się w rytmie ulubionej muzyki. Gdy chcemy na moment oderwać się od zewnętrznego świata, wskakujemy do auta i ruszamy prosto przed siebie. Nie patrzymy nawet na to, w jakim kierunku zmierzamy. Jedziemy tam, gdzie po prostu nas poniesie, a charakter tej chwili podkreśla głośna muzyka wydostająca się z samochodowych głośników. Jeżeli chcemy w każdej chwili móc ją sobie puścić, musimy mieć oczywiście to najlepsze radio samochodowe. No to jak je wybrać? Jak znaleźć odpowiedni jego model?

Na samym początku zwróćmy uwagę na pewne podstawy. Pierwsza z nich to rozmiar odtwarzacza. Nawet on ma bowiem znaczenie. Na ogół w samochodach spotkamy się z otworem 1 DIN. To taki standard, który powinien dobrze współgrać z większością prostokątnych i płaskich odbiorników. Wymiary dopasowanego do niego urządzenia powinny wynosić: 50 x 180 x 160 mm. Jeżeli jednak otwór w naszym aucie jest bardziej nietypowy, czyli mniejszy lub większy, musimy oczywiście dobrać do niego inny rozmiar radia.

Następnie popatrzmy na typ i moc podświetlenia. Teoretycznie nie jest ono czymś wpływającym bezpośrednio na ogólną jakość radia, ale jednak jest to element, który nam samym może ułatwić życie i zapewnić wyższy komfort podróży. Poprzez dobre podświetlenie nawet w środku nocy będziemy w stanie wyraźnie widzieć wszystkie przyciski i klawisze. Ma ono jeszcze jedno znaczenie. Nowocześnie podświetlane radia naprawdę świetnie wyglądają. Sprawdźmy więc, jaki kolor ma ich podświetlenie. Przeważnie jest to barwa niebieska lub biała, czasem też zielona bądź czerwona.

Na sam koniec oceńmy jeszcze nagłośnienie. Najlepsze radio samochodowe musi przecież nie tylko dobrze, ale też i głośno brzmieć. Większość kierowców lubi słuchać muzyki przy maksymalnej głośności. Oceńmy więc moc wybranego przez nas radioodbiornika i spróbujmy ją przetestować. Jeżeli okaże się, że jest ona dla nas za mała i niewystarczająca, nie musimy wcale od razu rezygnować z zakupu tego konkretnego modelu urządzenia. Dopasujmy do niego po prostu jakieś dodatkowe głośniki. Dzięki nim uzyskamy jeszcze lepszą jakość dźwięku. Będziemy też mogli dowolnie manewrować jego głośnością, czerpiąc maksymalną przyjemność ze słuchania muzyki w samochodzie.

Opisane wyżej parametry są absolutnie najważniejsze, dlatego to na nich podczas zakupów skupmy się najmocniej. Zawsze bierzmy też pod uwagę różne opcje. Wybierzmy kilka podobających nam się urządzeń, a następnie spróbujmy je do siebie porównać.