autocosmetics.pl

Portal Motoryzacyjny

Motoryzacja

Skrzynia biegów – co musisz o niej wiedzieć

Zakup auta z reguły wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego warto prawidłowo zabezpieczyć pojazd, żeby uchronić się przed kradzieżą. Szczególnie popularnym sposobem ochrony auta są blokady skrzyni biegów. Jest to metoda, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo i co najważniejsze jest skuteczna. Żeby zastosować blokadę skrzyni biegów nie trzeba montować oraz demontować sprzętu. Najlepszym miejscem do umieszczenia takiego zabezpieczenia jest tunel środkowy. Jest to idealne miejsce, ponieważ tak umiejscowione zabezpieczenie jest niewidoczne i bardzo łatwe w obsłudze nawet dla mało doświadczonych osób.

Na uwagę zasługuje fakt, że blokady skrzyni biegów mogą być stosowane w automatycznych oraz w manualnych skrzyniach biegów. Blokada powinna być stworzona z wytrzymałego materiału, który jest odporny na przecinanie oraz skruszenie. Słaba jakość materiałów może spowodować, że zabezpieczenie nie będzie wystarczająco skuteczne. Warto zastosować taką blokadę, ponieważ mechanizm jest niezwykle wydajny i tani w eksploatacji.

Skrzynia biegów

Jak wygląda mechanizm skrzyni biegów?

Na uwagę zasługuje fakt, że nikt nie jest w stanie wykonać idealnej kopii kluczyków. Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w produkcji blokady skrzyni biegów. Wiele z nich oferuje również gwarancję skuteczności, dlatego można mieć pewność, że nasz samochód będzie zabezpieczony we właściwy sposób. Innym popularnym sposobem zabezpieczenia pojazdu jest blokada kierownicy. Eksperci twierdzą jednak, że blokada skrzyni biegów jest znacznie skuteczniejsza.

Dlatego też koszt tej blokady jest wyższy niż w przypadku kierownicy. Mechanizm można zamontować samemu lub udać się do specjalistów, jeżeli nie posiada się wystarczających umiejętności manualnych oraz technicznych. Istnieją dwa rodzaje blokad skrzyni biegów – ryglowe oraz bolcowe. Rdzeniem układu blokady bolcowej jest metalowy bolec, który wsuwa się w specjalny tunel.

Dzięki takiemu rozwiązaniu niemożliwa jest zmiana położenia biegów. W przypadku blokady ryglowej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Najważniejszym elementem tego mechanizmu jest zamek, który wchodzi również w skład całej blokady. Warto zauważyć, że montaż oraz obsługa blokad ryglowych jest znacznie prostsza, dlatego polecana jest osobom niedoświadczonym oraz początkującym, które chciałyby zwiększyć bezpieczeństwo swojego samochodu. Oczywiście żadne zabezpieczenie nie daje stuprocentowej gwarancji oraz ochrony przed kradzieżą. W obecnych czasach zabezpieczenia antykradzieżowe stoją na bardzo wysokim poziomie i dlatego dobrze jest z nich skorzystać.